Ekonomia w Rumunii
Szacuje się, że w roku 2019 populacja Rumunii wynosi 19,5 mln. W roku 2018 PKB całkowite Rumunii wyniosło 239,85 mld dolarów, co daje PKB per capita na poziomie 12,285 dolarów na rok. Rumunię od kilku lat zalicza się do gospodarek szybko rozwijających się. Szczególnie mocnymi stronami rumuńskiej gospodarki jest wysoko-wykwalifikowana kadra pracownicza. Rumunia jest 15. gospodarką Unii Europejskiej pod względem nominalnego poziomu PKB oraz 10. gospodarką jeżeli pod uwagę zostanie wzięta siła nabywcza pieniądza. Co ciekawe, Rumunia wyprzedza Polskę pod względem wolności gospodarczej według wskaźnika opracowywanego przez Fundację Heritage, plasując się na miejscu 21., podczas gdy Polska plasuje się na miejscu 23.
Rynek e-commerce w Rumunii
Rok 2018
Szacuje się, że w roku 2018 w Rumunii były 10,26 mln kupujących przez Internet. Oznacza to, że ponad połowa Rumunów przynajmniej jeden raz dokonała zakupu w sklepie internetowym lub na portalu aukcyjnym. W sumie Rumuni wydali ponad 3,6 milarda dolarów na zakupy internetowe. Przeciętny użytkownik wydaje w ciągu roku w Internecie 857 zł. Każdego dnia Rumuni wydawali ok. 10 milionów euro na zakupy w Internecie. Szacuje się, że w roku 2022 liczba kupujących przez Internet w Rumunii wzrośnie do 13,8 mln osób.

Lata ubiegłe
Dynamika rozwoju rumuńskiego rynku sprzedaży internetowej jest imponująca. W roku 2017 całkowity obrót na rumuńskim rynku e-commerce wyniósł 2,8 mld dolarów. Zaledwie w ciągu roku nastąpił wzrost przychodów o ok. 800 mln dolarów. Zaledwie 6 lat temu roczne przychody e-commerce w Rumunii nie przekraczały 1 mld dolarów.
- Rok 2009: 0,33 mld euro
- Rok 2010: 0,43 mld euro
- Rok 2011: 0,6 mld euro
- Rok 2012: 0,8 mld euro
- Rok 2013: 1,04 mld euro
- Rok 2014: 1,2 mld euro
- Rok 2015: 1,5 mld euro
- Rok 2016: 2,05 mld euro
- Rok 2017: 2,5 mld euro

Największe sklepy internetowe w Rumunii
Aktualnie największym sklepem w Rumunii jest znany także polskim klientom sklep Emag.ro, stanowiący platformę sprzedażową przypominającą sposobem działania Amazon. W 2015 roku sklep Emag.ro realizował aż 28,1% wszystkich zamówień internetowych w Rumunii. Więcej realizowały tylko sklepy z chińskiej grupy Alibaba. Innymi dużymi platformami e-commerce w Rumunii są Okazii.ro, Altex.ro, Cel.ro oraz Elefant.ro. Okazii.ro to odpowiednik rodzimego Ceneo, a jest to portal służący od odnajdywania najatrakcyjniejszych cen za towar. Altex.ro to sklep z elektroniką podobnie jak nieco mniejszy Cel.ro. Elefant.ro to z kolei konkurencja Emag.ro sprzedająca jednak na mniejszą skalę z udziałem ok. 8% na rynku e-commerce.
Preferencje zakupowe Rumunów w Internecie

W ostatnich latach, podobnie jak na wielu rynkach, także i w Rumunii gwałtownie wzrasta udział sprzedaży internetowej na rynku detalicznym. W ciągu zaledwie dwóch lat zwiększył się o 4% – z poziomu 4% do 8%. W 2018 roku połowa Rumunów dokonywała zakupów za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W niektórych branżach jednak ten odsetek był znacznie większy niż 50%. Dotyczy to produktów dla dzieci oraz kosmetyków. Ważnym na rynku rumuńskim jest zatem posiadanie responsywnej wersji sklepu internetowego. Średnia wartość transakcji wciąż jest jeszcze nieco wyższa przy zakupach na komputerach, jednak nie są to duże różnice. Najczęściej kupowanymi produktami on-line w Rumunii są towary z kategorii elektronika, a następnie odzież i szeroko pojęta moda. Najciekawszymi statystykami są jednak preferowane przez obywateli Rumunii metody płatności. 70% Rumunów preferuje płatność kartami debetowymi/przedpłaconymi w ujęciu wszystkich metod płatności przy wyborze opcji przedpłaty.

Natomiast aż 88% Rumunów oczekuje możliwości zamówienia towaru w opcji „za pobraniem”. To trudne do osiągnięcia przy współpracy ze znanymi firmami kurierskimi na polskim rynku. Z pomocą przychodzi jednak nasza propozycja współpracy!
Źródła wiedzy
- https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Romania
- https://www.heritage.org/index/country/romania
- https://www.eshopworld.com/blog/romania-ecommerce-insights-2018/
- https://ecommercenews.eu/ecommerce-in-europe/ecommerce-romania/
- https://www.gpec.ro/blog/en/in-2018-romanians-have-made-online-purchases-worth-more-than-35-billion-euros-2018-gpec-romanian-ecommerce-market-report
- https://www.armo.org.ro/
- https://www.gemius.com/e-commerce-news/romania-the-most-popular-online-shops.html